Az egész életünk a bizalomról szól, a párválasztásunk, az emberi kapcsolataink, akikben megbízunk, szívesen időzünk velük, szívesen megyünk el, keressük egymás társaságát, akikben meg nem, általában elkerüljük őket. Nem szívesen vagyunk egy légtérben velük.
- Minden értékesítésről szóló irodalom első helyre teszi a bizalom kialakítását,
- akkor tud kialakítani egy véleményt, egy benyomást, ha minél több érzékszerve egyszerre hat
- 3-4 másodperc alatt alakul ki
- az első benyomás buktatói
- legyél pontos
- nézz ki jól
- bemutatkozás, mosoly
- szemkontakt, kézfogás
- fontos a jó első benyomás a beszélgetés sikere szempontjából.
Vadidegenben is megbízunk, ha egy ismeretlen helyen eltévedtünk, útbaigazít, elhisszük, hogy a jó irányt mutatta. Sőt, az ismeretlen autósban is megbízunk, hogy megáll és elenged, ha a szabályok ezt írják elő, ez a bizalom elve, ha ez a közlekedésben is érvényesül.
És persze hát vannak hibák és vannak balesetek és vannak személyi sérülések is, erről már korábban beszéltünk, de maga a bizalom elve az, hogy elhiszem, elfogadom, hogy ő is meg fogja adni az elsőbbséget.
Minden értékesítésről szóló irodalom első helyre teszi a bizalom kialakítását, a bizalomépítést már-már építészeti architektúrás feladatnak titulálják a bizalom kiépítését, merthogy az is.
Ha egyeztetünk telefonon egy lehetséges ügyféllel egy találkozót, valamilyen kép kialakult rólad, főleg, ha többször is beszéltetek, de nem képi. Mint ahogy benned is kialakult egy vélemény, egy nézet róla. Téged is értek benyomások. Az, hogy szimpatikus vagy nem szimpatikus, azt talán el tudod dönteni, de ez sem képi.
Azt mondjuk, hogy az agy akkor tud kialakítani egy véleményt, egy benyomást, ha minél több érzékszerve egyszerre hat. Szem, fül, orr, tapintás, akarom látni, akarom hallani, akarom szagolni, meg akarom fogni a kezét, vagy megérinteni.
Persze, ha online ez az első találkozó, akkor maradunk a szemnél meg a fülnél, viszont azok az érzékszervek, fokozottan oda fognak figyelni.
Az első benyomás általában az első személyes találkozón alakul ki, amikor leszkenneljük egymást.
3-4 másodperc alatt ez megvan. Legmodernebb kutatások szerint ez már 2-2,5 másodperc alatt kialakul az agyban. A maradék idő arra kell, hogy egy kontroll jóváhagyja-e ezt a döntést, ezt a „pontszámot”, ezt az állapotot, és ha igen, akkor rendben is van.
Nézzük meg az első benyomás buktatóit, az első az a pontosság.
Azt tapasztaltam az elmúlt időszakban, hogy a Z generáció már ezt nem tartja annyira fontosnak, mint az X-ek, Y-ok, vagy a baby boomerek.
Azt gondolom, hogy a pontossággal állati egyszerűen, állati „olcsón” tudunk egy érzést elrakni a fejében azzal, hogy pontosan érkezünk. A megbízhatóságot.
Ha 14 órát beszéltünk meg, én mindig 14 órakor nyomom a csengőt, kivéve, ha vállalathoz, céghez megyek, mert ott két perccel hamarabb már ott vagyok a recepciónál, mire előkeresik az embert, mire bevezetnek a tárgyalóba, mire megkínálnak kávéval, innivalóval, és a többi, és a többi, akkor ez ne a mi időnket vigye.
És ez a 14:00 perckor történő csengetésnél érdekes módon az ügyfelek több mint a fele megjegyzi, hogy hú, milyen pontosan érkezett. Ennyi trükk kell hozzá, hogy kérem szépen, már van egy jó vélemény róla, ami azt jelenti, hogy egy megbízható, pontos pali jött ide hozzám.
Úgyhogy ez egy olcsó megoldás arra, hogy ez az első benyomás jól alakuljon.
Aztán itt van a képi élmény, leszkenneljük egymást megnézzük.
Azt mondják a kutatások, hogy a szépség, a szép emberek jobb első benyomást kapnak, mint a kevésbé szépek.
Hát nem mindenki teremtett a Jóisten szépnek. Vagyunk egy páran a másik oldalon is. Ezért nagyon fontos a harmónia. Harmonizálj az öltözeteddel, a sminkeddel, a frizuráddal, legyen meg a szemkontakt és a mosoly, mert ez a képi élménybe ez is beleszól. Nézz ki jól!
Öltözködj jobban, mint a kollégáid, mint a hasonló értékesítők. Ha pulóverben járnak, te vegyél inget, ha inget hordanak, te vegyél zakót, emelkedj ki a környezetedből.
És hát jöhet a bemutatkozás, amikor általában egyszerre elmondjuk mind a ketten a saját nevünket, ebből egyikünk se hallja meg a másikét. Hát itt érdemes kivárni egy két másodperces szünetet, amíg ő elmondja, rábólintasz, ott a mosoly, elmondod a tiédet és nincs félreértés, az, hogy ki hova jött, kit keres, máris megvagyunk.
És itt van.
Aztán jön a kézfogás.
A post-covid időszakban fogadjuk el, hogy nem mindenki tartja ezt be, nagyon sokan leszoktak a tapizásról, ráadásul van a klasszikus, van az üzleti, a biznisz etikett, a biznisz etikett ráadásul nemrégiben megváltozott.
Tehát, ha ez érdekel, akkor nézz utána.
Egyetlenegy apró bibi megint csak egy ingyenes, vagy olcsó megoldás a kézfogásra, ha netán a tied olyan döglött hal formátumú és nyirkos is, akkor tegyél érte, akkor szárazra töröld, úgy érkezzél, gyakorold be, és legyen meg az a határozott kézfogás, ami kell ahhoz, hogy a másikban is meglegyen ez az érintés érzés.
Nem improvizálhatsz, nem teheted ki a véletlennek az első benyomást. Próbálgass a családtagokon, kérj visszajelzést. Külső „kamerának” higgy, ne a tükörnek.
És hát itt jön a gyíkagy döntése, hogy szimpi vagy nem szimpi,
ez az üss vagy fuss. Nagyjából megkaptuk a pontszámot és bekerültünk a polcra és bekategorizált az ő agya, és berakott, és egyetlenegy apró bibi. Ha ezt elcseszed, akkor mocskos nehéz lesz innen szakmailag feljebb jönni.
Akkor nagy kűrt kell futni azért, hogy magánemberi és a szakmai bizalom egy gyenge pontszám után megerősödjön.
A törvény, vagy hát arany szabály, nincs második jó első benyomás, nem hagyja az agy, hogy újra és újra updateljen információkat, hiszen maga a gondolkodás, az elemzés sok energiát emészt, és általában foggal-körömmel ragaszkodik az agy az első pontszámhoz. Becímkézett téged, és nagyot kell alkotnod, hogy egy gyenge minősítés után szakmailag is elfogadjanak.
Hihetetlenül fontos a jó első benyomás a beszélgetés sikere szempontjából.
Ha alacsony pontszámot kapsz, nagyon nehéz lesz innen a bizalmat kialakítani az Ő „Spielbergje” már megrendezte, leforgatta a mozit rólad, betette az agyba, el is tárolta.
Nagyon fontos, hogy a mozit az ő fejében a te „Spielberged” rendezze. Az egész értékesítési folyamat megfeneklik, ha ezt elszúrod, ha nem teszel bele energiát. Ezt a pár másodperces mozit rendezd meg előre otthon.
Ezt nem bízhatod a véletlenre, nem improvizálhatsz, ez annál százszor-százszor fontosabb, hogy ahogy esik, úgy puffan. Majd megoldom rutinból.
Nem hagyhatod, hogy a hangulatod, a mentális állapotod, a front, az időjárás, a közlekedés vagy a véletlen alakítsa a formádat.
Gyakorolj otthon tükör előtt. Állítsd be a mosolyodat, a kézfogásodat, a tekintetedet. Lehet, hogy az év üzlete nyitja ki most előtted az ajtaját, nem múlhat ezen, hogy az első benyomás nem oké.
Köszönöm a figyelmedet, örülök, hogy végig olvastad!
Gondolkodj ezen, alakítsd ki a saját első benyomásodat, hogy a te „Spielberged” rendezze a te filmedet az ő agyában.